Hijyen Belgesi Hangi İşletmeler İçin Zorunludur?

Hijyen belgesi ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler.

Her şeyin başı sağlık, sağlık olsun gibi sözleri gündelik hayatımızda o kadar çok duyarız ki kendimiz de bir o kadar kullanırız. Çünkü gerçekten bu hayattaki belki de en önemli varlığımızdır. İnsanlar gençken varlık (mal- para) için sağlığını feda edercesine çalışır, sağlığını kaybedince ise tüm varlığını harcamaktan çekinmezmiş. Gerçekten de bu denli önemli olan sağlığın ilk adımı ise hijyenden geçiyor. Bu yüzden hemen herkesin alması gereken hijyen eğitimleri, devlet tarafından Hijyen Eğitimi yönetmeliği ile de bazı iş kollarına zorunlu hale getirilmiştir.

Bu yönetmelik gereği;
Restoranlar, yemekhaneler gibi gıda üretimi yapılan yerler, otel, motel, pansiyonlar, güzellik merkezleri, dövme ve pirsing yapılan işyerleri, kaplıcalar, hamam işletmesi yapılan yerler, masaj salonları, insani tüketim amaçlı sular üreten işyerleri ve komisyon tarafından verilmesi uygun görülen diğer iş kolları da bu eğitimi aldırmakla yükümlüdürler.

Eğer işveren kendisi de bu iş kollarında bizzat çalışıyor ise kendisi de bu eğitimi almak durumundadır. Bu eğitimlerin alınmasından işveren bizzat sorumlu olup, hijyen eğitimi sertifikası bulunmayan personel çalıştırması durumunda her bir personel için ayrı ayrı 5 Temmuz 2013 tarihli Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun ilgili maddelerince bu eğitimi aldırmayan ilgili işyerlerine cezai işlem uygulanmaktadır.

Bu yönetmeliğin kapsadığı işyerlerinde Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca verilebilmektedir. Hijyen eğitimleri yönetmelik gereği 8 saatten az olmamak üzere komisyonca belirlenen eğitim içeriklerine uygun olmak durumundadır. Sizler de bu konuda tüm yeterliliğini sağlamış bulunan kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz. İşyerinizin faaliyet konusu da göz önünde bulundurularak uygun eğitim programları tarafımızca düzenlenecektir.

Katılımcılara üniversite onaylı olarak ve e-devlet sistemi üzerinden de görüntülenebilen katılım sertifikaları düzenlenir ve bu belgeler kişi hizmet verdiği müddetçe geçerlidir. Yani çalışan 1 kez bu sertifikayı aldığında çalışma hayatı boyunca geçerliliğini korur.

Unutmayalım ki sağlık ve hijyen kendimiz, ailemiz, işyerimiz ve toplumumuz için elzemdir. Bilinçli bireyler için ve sağlıklı yarınlar için uzman kadromuzla yanınızdayız.