Antibakteriyeller

Antibakteriyeller hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler.

Antibakteriyeller bakterilere karşı etkili maddelerdir. Bakterileri öldüren bir kimyasal maddedir. Antibakteriyel ürünlerin hem fayda hem de zararları vardır. Antibakteriyel ürünler daha hijyenik olmasına olanak sağlar. Antibakteriyel ürünler çapraz bulaşmayı en aza indirir. Antibakteriyel ürünler lekeleri ve kötü kokuları azaltır. Antibakteriyel ürünler ile kullanılan ürünün ömrü uzar. Antibakteriyel ürünler yararlı ve zararlı bakterileri öldürür bu nedenle bakteri direncine yol açar.

Amerikan gıda ve ilaç kurumu antibakteriyel sabunların daha iyi temizlediğini ancak insan sağlığına daha zararlı olduğunu tespit etti. Antibakteriyel ürünler bakterilerin %99.9 unu yok eder. Ancak bu yok ettiği bakteriler içinde faydalı dediğimiz insan vücuduyla uyum içinde yaşayan bakteriler de vardır. Bu faydalı bakteriler aslında zararlı yani hastalık yapıcı bakterilerin gelip yerleşmesini engelleyerek bir nevi hastalıkları önlemiş olurlar. Bu sebeple bu faydalı bakterilerin yok edilmemesi gerekir. Antibakteriyel sabun ya da ürün kullanıldığında ise, faydalı bakterileri de yok ederek hastalık yapıcı bakteriler için fırsat sunulmuş olur. Bundan dolayı antibakteriyel sabunlar yerine düz sabun tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ve birçok sağlık kuruluşuna göre mikropları azaltma açısından antibakteriyel sabunların normal sabunlardan bir farkı olmadığını, antibakteriyel sabunların triklosan içerdiğinden ötürü insan sağlığını kötü yönde etkilediğini söylüyor.

Uzm. Dr. Vefa Gönenç’ e göre de bu tartışmanın temelini sabunlarda kullanılan triklosan maddesi sebep oluyor. Bu madde mikropların bulaşmasını önlediği düşünüldüğü için aynı zamanda deodorantlarda, diş macunlarında, traş losyonları, kozmetikler ve ağız gargaraları gibi pek çok üründe de kullanılıyor. Triclosan maddesinin meme kanserini tetiklediği, hormon dengesini bozduğu, tiroid hormonunu azalttığı, antibiyotiklere direnç gösterdiği, yeri geldiğinde antibiyotiklerin etkisiz kaldığı, hatta sperm miktarında azalışa sebep olduğu ve kadınlarda endometriozise neden olduğu iddia edildi. 2010 yılında triclosan içeren maddeleri kullanan çocuklarda alerjik hastalıkların daha sık olduğu ortaya çıktı. Triclosanın etkinlik açısından bir faydası yok. Kesinlikle deride zararlı etkisini gösteriyor. İrritan Kontakt Dermatit denilen temasa bağlı egzamayı artırıyor. Bu sebeplerden dolayı antibakteriyel sabun kullanımı yerine düz sabun tercih edilmelidir.